Jdi na obsah Jdi na menu

Samoobsluha na Bílém Kříži

10. 6. 2017

Většina z vás asi zná oblast Bílého Kříže. Za socialismu významné centrum ROH rekreací. Dokonce na Bílou (po zrušení tratě do Ostravice) jezdil až z Prahy přímý vlak s rekreanty. Historii tohoto místa bych nechala na někdy jindy, neboť dnes se chci zaměřit na jednu budovu, kterou asi většina návštěvníků bez povšimnutí mine. Je to budova opuštěné bývalé Jednoty, která se nachází trochu stranou od zdejších hotelů. Mě zaujala už při první návštěvě Bílého Kříže (cca rok 2013). Tehdy jsem, ale neměla zdání, co je to za objekt. Až  po nějaké době jsem stavbu viděla na pohlednici, kde má ještě nápis „Smíšené zboží“. Má první reakce byla: „Cože, tam byla i Jednota?“ Nechápala jsem, jak zrovna na Bílém Kříži tak velký obchod vůbec mohl vzniknout a hlavně se uživit. Když jsem začala trochu pátrat po historii tohoto místa, zaskočilo mě, jak rušno tady kdysi muselo být. Přímo o budově dnes bývalé Jednoty se hovoří ve vzpomínkách na Bílý Kříž uveřejněných ve Starohamerském zpravodaji:

„Už za první republiky bylo na Bílém kříži tolik turistů, že se tam uživil obchod. Ten vybudovali Pavlicovi. Po válce ho prodali Černockému a ten ho provozoval pod správou Jednoty. V sedmdesátých letech byl i tento obchod malý a tak obec Staré Hamry vybudovala brigádnicky v rámci akce „Z“ novou prodejnu s bufetem a bytem. Bylo zde tolik rekreantů, že obec zde dokonce zřizovala zvláštní volební obvod. Po převratu a zániku organizované rekreace, ze zánovního obchodu jakžtakž sloužil jen bufet s příznačným názvem „U Závisláka“. Dnes má objekt v zástavě banka a chátra.“

Zdroj: Starohamerský zpravodaj, 2/2005.

Abychom to měli kompletní, zbývá ještě hamerská kronika:

„Akce „Z“ stavba prodejny Bílý Kříž

Číslo stavby 77/5/73, hodnota díla 1 336 000,-Kč, plán. náklady 1 074 000,-Kč. Zahájení stavby IV. čtvrtletí 1973, ukončení IV. čtvrtletí 1975 (dokončení 30. 11. 1975). Stavba prodejny dokončena, kolaudována, prodej zboží zahájen dne 8. prosince t. r. Zůstaly nedodělky terénních úpravách za prodejnou a jiné maličkosti, které budou dokončeny v roce 1976.

Kolaudace prodejny Bílý Kříž se konala za přítomnosti zástupců ONV, odboru výstavby, OHS Dobrá, LSD Jednota, MNV Staré Hamry. Provedení stavby bylo hodnoceno na výbornou. O zdárné dokončení stavby a její vzornou kvalitu se přičinily složky NF Staré Hamry, a to SSM, VO KSČ. ZO ČSČK, ZO ROH při ZDŠ Staré Hamry, ZO ČSSZ, HS, ZO ČSR, ČSPO a Svazarm pod vedním s. předsedy MNV Pytla Leopolda a s. Říhy Karla.

Předání čestného uznání za pomoc při výstavbě prodejny na Bílém Kříži bylo součástí oslav VŘSR dne 9. listopadu t. r. Toto čestné uznání obdrželi s. Pytel Leopold, s. Říha Karel a s. Chasák Josef. Ze společenských organizací bylo uděleno čestné uznání VO KSČ s. Ničmanovi Ladislavu, který dobře pracuje ve funkci jednatele MV NF.“

Zdroj: Kronika Staré Hamry - 3. díl (1962-1981), str. 240-241.

Jednota za dob fungování a nevyužitá budova v roce 2013

S tím volebním obvodem to je teda něco. Jak to dál vypadalo s vlastnickou strukturou objektu nemám zdání. Faktem je, že objekt nebyl využíván a chátral. Obchod by se zde v dnešní době absolutně neměl šanci uživit, tak co s tím. Třeba ten bufet by byl za mě fajn.

Je červen roku 2017 a já nevěřila vlastním očím. Když jsem při pravidelné cyklovyjížďce vyfuněla nahoru, vidím, že obchod se rekonstruuje! To jsem teda nečekala. Hned jsem zkusila něco vyzvědět od jednoho z pracovníků, kteří provádějí rekonstrukci. Nicméně „můj“ zdroj moc informací nevěděl, takže jen stručně - prý zde bude školící a rekreační středisko soukromé firmy. Zřejmě nic pro veřejnost, ale určitě je to lepší, než nechat budovu ladem. Uvidíme, co z toho nakonec vzejde. Na fotce můžete vidět, že to berou docela z gruntu, tak snad se podaří nějak přetvořit tu komunistickou, šikmostřechou architekturu na něco oku lahodícího.

Rekonstrukce v plném proudu!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Břeťa - Obchod

28. 8. 2018 8:17

Ten obchod jsem zažil, sám jsem tam nakupoval, bylo to myslím ještě začátkem 90.let. Vždy, když jdu kolem, tak si na to vzpomenu. Teď při pohledu na tu fotku rekonstrukce jako by mi tu vzpomínku někdo vzal...