Jdi na obsah Jdi na menu

Včera a dnes: Rekreační vodní nádrž Siberia

8. 10. 2014

Vodní nádrž Siberia ve Frenštátě p. R., byla vybudována v letech 1973-74. Její plocha zahrnuje 1,25 ha vodní hladiny s vybetonovanými stěnami a dnem. Situována je na levém břehu řeky Lubiny. Území kolem nádrže má výhodnou polohu, chráněnou ze všech stran. Výška vody je postupná od 0,75 m až po 3 m hloubky. V krásných letních dnech poskytuje odpočinek a možnost koupání stovkám osob. V části s menší hloubkou je bezpečné i koupání pro děti.

Takto idealisticky vodní nádrž místními zvanou „Siberka“ popisuje publikace vydaná ke 40. výročí vzniku firmy MEZ, který tuto stavbu řídil a "vytvářel předpoklady" pro dodávku materiálu. Dále je zde také zmíněno, že výstavba této nádrže byla nejsložitější akcí páté pětiletky!

Dnes je realita trochu jiná. I když to z koláže není na první pohled patrné, Siberie je dnes zpustlé, opuštěné místo se zarostlým okolím. A koupal by zde asi jen blázen. I když po mé nedávné návštěvě si troufnu říct, že voda už není takový humus, jako bývala - jednu dobu byla voda kompletně zelená. Ale byla jsem zde mimo sezónu, takže těžko hodnotit. Každopádně si ještě já pamatuji, že jsem jako malá v této nádrži koupala a spolu se mnou spousta dalších lidí. Což můžete vidět níže na malinké fotografii, zhruba z roku 1990. Pak byla nádrž nějakou dobu vypuštěná – to si zase vzpomínám, že jsme po dně jezdívali na kolech. Co se v té době stalo, že provoz tak náhle utnul to nevím. Dnes se má situace tak, že vše co mohlo schátrat, schátralo, břehy jsou porostlé nálety a vysokou trávou, dokola jsou cedule o zákazu vstupu. Zkrátka v létě všichni vyrazí na místní aquapark a na toto místo asi málokdo vzpomene, včetně našich zástupců na radnici...

Siberie okolo roku 1990 (za poskytnutí fota děkuji Ymrovi)

Fotografie současného stavu ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář